KermanshahTV

         به اطلاع دوستان گرامی میرساند سایت راز هنر افتتاح شد لطفا ضمن بازدید از سایت ، نظرات خود را با ما درمیان بگذارید   
کرمانشاه TV - 109.هنرنمایی باب اسفنجی و آقای خرچنگ

آخرین بروز رسانی وبلاگ و نظرات:پنجشنبه 3 اردیبهشت ماه 1394 ساعت 16:44
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۲۲ | 21:12 | نویسنده : kermanshahtv

باب اسفنجی شلوار مكعبی یك اسفنج دریایی ساده، خوش قلب و دوست داشتنی با افكاری كودكانه است. گاهی سعی می كند به دیگران كمك كند و گاهی فقط می خواهد بازی كند اما در این میان گاهی هم خرابكاری هایی بی قصد و غرض می كند كه موجب خنده می شود. دوست صمیمی او پاتریك كه یك ستاره دریایی كله پوك است معمولاً او را همراهی می كند.

«باب اسفنجی شلوارمكعبی» (كه البته ترجمه صحیح آن «شلوارمربعی» است) نام و نام خانوادگیِ شخصیت جذاب و دوست داشتنیِ این كارتون پرطرفدار است كه خالق مشهور او یعنی «استفان هیلنبرگ» برایش انتخاب كرد. اوائل نام «پسر اسفنجی» را برایش انتخاب كرده بود اما بعد متوجه شد كه «پسر اسفنجی» قبلاً برای یك شخصیت دیگر كه در حال نمایش است انتخاب شده است، پس تصمیم گرفت نام شخصیت داستانی اش را تغییر دهد. هیلنبرگ اصرار داشت كلمه «اسفنج» حتماً در نام شخصیتش گنجانده شود تا كسی احیاناً او را به اشتباه «مرد پنیری» نخواند! این بود كه سرانجام به نام «باب اسفنجی» رسید و برای تكمیل آن »شلوار مكعبی» را به عنوان نام خانوادگی به آن افزود.

«تام كِنی»، كسی كه هیلنبرگ صدایش را برای صداگذاری روی باب پسندید، می گوید: باب اسفنجی از لحاظ سنی نه بزرگ بود نه بچه، مثل جری لوئیس ... كه ظاهر آدم بزرگ ها را دارد اما رفتار و حركاتش بچه گانه است.

اولین قسمت باب اسفنجی در اولین روز ماه مه 1999 اماده پخش شد. پخش آن را نیكلودئون-تی-وی به عهده گرفت و در شبكه های ام-تی-وی-نت-ورك و نیك-تونز كه در آن زمان شبكه های مشهور و پربیننده ای بودند پخش شد و با استقبال فراوان مردم روبه رو شد.

بنابراین تولید این برنامه ادامه پیدا كرد. در سال 2004 برای اولین بار یك سینمایی از باب اسفنجی آماده اكران شد كه آن هم با استقبال بسیار زیاد تماشاچیان و طرفدارانش مواجه شد. همینطور فصل های جدیدی از این كارتون تولید شد و تا امروز كه 9 فصل از آن ساخته و آماده پخش شده یعنی چیزی در حدود 334 قسمت!

بعد از مدتی هیلنبرگ تصمیم گرفت در نام برنامه تغییراتی ایجاد كند، او در هاله‌ای از شوخی این عنوان را برای یك سری از مجموعه در نظر گرفت: «باب كی؟ شلوار چی؟» اما پس از مدتی با انتقاد شدید منتقدین و هوادارانش روبه‌رو شد و دوباره به همان اسم سابق برگشت.
داستان هر قسمت معمولاً در شهر بیكینی باتم كه شهری است در زیر اقیانوس آرام اتفاق می افتد، جایی كه در آن باب اسفنجی در خانه ای به شكل آناناس به همراه حیوان خانگی اش (حلزونی به نام گری) زندگی می كند. باب اسفنجی در رستوران آقای خرچنگ كار می كند و با اینكه شغل بسیار ساده ای دارد اما كارش را خیلی دوست دارد و از آن راضی است چون خود باب اسفنجی هم شخصیت بسیار ساده ای دارد با افكاری كودكانه...

آقای خرچنگ عاشق پول است و تنها چیزی كه اورا تحریك می كند مال اندوزی است.

«پاتریك»، كه یك ستاره دریایی است، دوست صمیمی و هم پای باب اسفنجی به حساب می آید. این دو باهم اوقات خوشی را می گذرانند و به بازی ها و شادی های بی حد و وصف كودكانه می پردازند. در این كارتون هر بلایی هم كه سر باب و پاتریك می آید آنها دوباره می توانند به شكل اولشان در می آیند و در واقع خاصیت نرم تنانگیشان به آنها یك شخصیت نامیرا داده است.

یكی دیگر از دوستان باب اسفنجی و پاتریك، «سندی» سنجابی است اهل تگزاس، كه به كمك یك حباب (لباسی شبیه لباس فضانوردان) در زیر آب رفت و آمد می كند. او برعكس پاتریك، كاملاً عاقل است و اصلاً حركات بچهگانه ندارد. در حقیقت دانشمندی است كه روی كره ماه تحقیق می‌كند و گاهی به آنجا سفر می‌كند.

مهمترین شخصیت منفی این كارتون آقای پلانگتون است كه در طرف دیگر شهر رستوران دارد و به شدت با آقای خرچنگ در رقابت است. بزرگترین دغدقه او، بدست آوردن فورمول غذایی آقای خرچنگ است. او در این راه حاضر است هر چیزی را فدا كند.

از دیگرشخصیت های این كارتون می توان به آقای اختاپوس اشاره كرد كه در همسایگی باب اسفنجی زندگی می كند. او هشت پایی خودخواه است و زیاد هم از باب اسفنجی بخاطر رفتار بچه‌گانه اش خوشش نمی آید.

خلق چنین اثری با این تعداد قسمت، كه تقریباً همگی از جذابیت یكسان برخوردار باشند، و نیز بیش از یك دهه همچنان كه تعداد قسمتهایش اضافه می شوند و باید شاهد افزوده شدن طرفدارانش در سرتاسر دنیا باشیم واقعاً جای تحسین دارد. مسلماً در این سالها بسیاری افراد از عوامل گروه هیلنبرگ كم و زیاد شده‌اند اما او باز توانسته همان تصاویر و همان جذابیت را حفظ كند. خلاقیت در این اثر آن قدر بالاست كه تا كنون سوژه‌ها لوس و تكراری نشده و در همان حدّ جذابیت باقی مانده‌اند. از همین جا یك دست مریزاد به او می گوییم. همینطور به وینسنت والر، استیون بنكس،آلن اسمارت، دِرِك دریمون، تیم هیل، شِرم كوهن، مری ودر ویلیامز، مارتین اولسن و بسیاری افراد دیگر كه او را در این سالها همیاری كرده اند.


برچسب‌ها: شبکه های تلویزیونی

پخش زنده حرم
داستان روزانهتنها یا مهدی

تماس با ما
آرشيو برنامه هاي صدا و سيما
  آرشيو برنامه هاي صدا و سيما

کد هدایت به بالا


  • قیمت ماشین
  • خسوف